W artykule tym poruszymy temat ,,Dlaczego warto usunąć hasło bios z ThinkPad-a” a także powiemy o wielu wprowadzających w błąd sprzedawcach.

Bios umożliwia nam dokonanie wielu zmian w urządzeniu a także zabezpieczenie naszego urządzenia czy też wyłączenie niektórych jego komponentów tj. wifi, bluetooth, bootowanie i inne.

Dlaczego Warto usunąć hasło bios w Lenovo ThinkPad, HP, Dell i nie tylko?

  • Dostęp do pełnych ustawień komputera/laptopa, pewność, że się nam sam nie zablokuje a ponadto możliwość zabezpieczenia komputera przed nieautoryzowanym uruchomieniem przez np. domowników, pracowników, znajomych.
  • Omijamy stres i nerwy związane z zablokowanym urządzeniem, wtedy gdy naprawdę jest nam potrzebne.
  • Oszczędność czas: jeśli korzystamy z laptopa kilka razy dziennie i każdorazowo musimy wprowadzać hasło BIOS, możemy zaoszczędzić sporo czasu, usuwając to hasło. Niestety kosztem bezpieczeństwa.
  • Możliwość dokonywania aktualizacji BIOS poprawiających wydajność / błędy urządzenia oraz tych zabezpieczających dostęp do naszego komputera.
  • Możliwość blokowania niechcianych / niepotrzebnych komponentów urządzenia np. bluetooth itd…
  • Dla zaawansowanych: Możliwe wgranie patcha bios odblokowującego ukrytego menu tzw. Hide Menu, które umożliwia nam dokonanie wielu dodatkowych modyfikacji ustawień komputera, które normalnie nie są widoczne w BIOS.
  • Sprzedaż urządzenia po normalnej cenie, urządzenia z hasłami bios są tanie i tanio się sprzedają, a tym samym są wielką niewiadomą.
  • Łatwiejsze naprawy: jeśli hasło BIOS zostało zapomniane lub zostało ustawione przez poprzedniego właściciela, może to utrudnić naprawę laptopa lub instalację nowego systemu operacyjnego. Usunięcie hasła pozwoli na swobodne wykonywanie takich czynności.

Często spotykane informacje jakie są przekazywane przez sprzedawców:

  • Prosi o hasło bios – po wciśnięciu kilku razy enter przechodzi do bios – tak komputer co prawda przejdzie do bios, jednak nie będziemy mogli zmienić żadnych ustawień a wyświetlimy podstawowe informacje.
  • Hasło bios – w niczym nie przeszkadza – tak w obecnej chwili może i w niczym nie przeszkadza, ale niektórzy nie informują nas, że są wyłączone jakieś opcje, które z naszego punktu mogą być nam potrzebne tj. tryb legacy / uefi do instalacji W7/W10 przez co możemy być skazani tylko na jakiś określony system operacyjny lub np. że wyłączone są opcje do Virtualizacji, przez co nie uruchomimy na urządzeniu żadnej wirtualnej maszyny. Często w urządzeniach poleasingowych znajduje się blokady (bootowania z pendrive i innych urządzeń, wyłączone są opcje virtualizacji bo bazowo są w bios wyłączone, wyłączone komponenty tj. bluetooth. Brak hasła bios oznacza także, brak możliwości skorzystania z aktualizacji BIOS (nowsze aktualizacje proszą już z poziomu systemu, abyśmy wpisali hasło bios, jeżeli chcemy dokonać aktualizacji), starsze zaś (niektóre) zawierają patch, nie prosi Was o hasło do dokonania update, ale wykona update BIOS i przy kolejnym uruchomieniu laptopa zablokuje się laptop i będzie prosił o hasło, którego nie znacie. Jak widać, hasło w początkowej fazie rzeczywiście wygląda, że może dla 99% jest niepotrzebne, ale jeżeli się sprzęt zablokuje to już nic nie zrobicie co może mocno wkurzyć w sytuacji, gdy stanie się to wtedy, gdy sprzęt jest nam bardzo potrzebny do pracy.

Należy przypomnieć wszystkim, że wszystkie urządzenia począwszy od L440, T440, X240 itd. czyli 4 generacji ThinkPad-ów, mają hasła BIOS, których nie da się usunąć poprzez tzw. ZWARCIE pinów na kości BIOS (jak to było możliwe w starych modelach typu X201, X220). Hasło jest przetrzymywane w innym układzie (MEC), nie w kości BIOS. Wszelkie zwieranie pinów na kości bios, tylko uszkodzi płytę główną, w 99% przypadków nieodwracalnie, niektóre jeszcze przypadki przysyłane przesz naszych klientów na nasz pogwarancyjny serwis Lenovo Thinkpad, lub przez jakichś magików udaje się nam uratować, jednak jest dość dużo przypadków, których niestety już nie. Dlatego przypominamy, aby nie testować tego typu metod na tych nowszych urządzeniach 🙂 lepiej wydać środki na odblokowanie, niż na zakup nowej płyty głównej.