W artykule tym poruszymy temat ,,Dlaczego warto usunąć hasło bios z ThinkPad-a” a także powiemy o wielu wprowadzających w błąd sprzedawcach.

Bios umożliwia nam dokonanie wielu zmian w urządzeniu a także zabezpieczenie naszego urządzenia czy też wyłączenie niektórych jego komponentów tj. wifi, bluetooth, bootowanie i inne.

Dlaczego Warto usunąć hasło bios w Lenovo ThinkPad?

  • Dostęp do pełnych ustawień komputera/laptopa, pewność, że się nam sam nie zablokuje a ponadto możliwość zabezpieczenia komputera przed nieautoryzowanym uruchomieniem przez np. domowników, pracowników, znajomych.
  • Omijamy stres i nerwy związane z zablokowanym urządzeniem, wtedy gdy naprawdę jest nam potrzebne.
  • Możliwość dokonywania aktualizacji BIOS poprawiających wydajność / błędy urządzenia oraz tych zabezpieczających dostęp do naszego komputera.
  • Możliwość blokowania niechcianych / niepotrzebnych komponentów urządzenia np. bluetooth itd…
  • Dla zaawansowanych: Możliwe wgranie patcha bios odblokowującego ukrytego menu tzw. Hide Menu, które umożliwia nam dokonanie wielu dodatkowych modyfikacji ustawień komputera, które normalnie nie są widoczne w BIOS.
  • Sprzedaż urządzenia po normalnej cenie, urządzenia z hasłami bios są tanie i tanio się sprzedają, a tym samym są wielką niewiadomą.

Często spotykane informacje jakie są przekazywane przez sprzedawców:

  • Prosi o hasło bios – po wciśnięciu kilku razy enter przechodzi do bios – tak komputer co prawda przejdzie do bios, jednak nie będziemy mogli zmienić żadnych ustawień a wyświetlimy podstawowe informacje.
  • Hasło bios – w niczym nie przeszkadza – tak w obecnej chwili może i w niczym nie przeszkadza, ale niektórzy nie informują nas, że są wyłączone jakieś opcje, które z naszego punktu mogą być nam potrzebne tj. tryb legacy / uefi do instalacji W7/W10 przez co możemy być skazani tylko na jakiś określony system operacyjny lub np. że wyłączone są opcje do Virtualizacji, przez co nie uruchomimy na urządzeniu żadnej wirtualnej maszyny. Często w urządzeniach poleasingowych znajduje się blokady (bootowania z pendrive i innych urządzeń, wyłączone są opcje virtualizacji bo bazowo są w bios wyłączone, wyłączone komponenty tj. bluetooth. Brak hasła bios oznacza także, brak z możliwości skorzystania z aktualizacji BIOS (nowsze aktualizacje proszą już z poziomu systemu abyśmy wpisali hasło bios jeżeli chcemy dokonać aktualizacji), starsze zaś zawierają niektóre patch, nie prosi Was o hasło do dokonania update, ale wykona update BIOS i przy kolejnym uruchomieniu laptopa zablokuje się laptop i będzie prosił o hasło, którego nie znacie. Jak widać, hasło w początkowej fazie rzeczywiście wygląda, że może dla 99% jest niepotrzebne, ale jeżeli się sprzęt zablokuje to już nic nie zrobicie co może mocno wkurzyć w sytuacji, gdy stanie się to wtedy, gdy sprzęt jest nam bardzo potrzebny do pracy.

Należy przypomnieć wszystkim, że wszystkie urządzenia począwszy od L440, T440, X240 itd. czyli 4 generacji ThinkPad-ów, mają hasła BIOS, których nie da się usunąć poprzez ZWARCIE pinków na kości BIOS. Hasło jest przetrzymywane w innym układzie nie w kości BIOS. Wszelkie zwieranie pinów na kości bios tylko uszkodzi płytę główną w 99% przypadków nieodwracalnie, niektóre jeszcze przypadki przysyłane przesz naszych klientów lub przez jakichś magików udaje się nam uratować, jednak większość z nich już nie. Dlatego przypominamy aby nie testować tego typu metod na tych nowszych urządzeniach 🙂